Rasy uznane przez FIFe:

Kategoria 1 EXO Kot Egzotyczny
  PER Kot Perski
  RAG Ragdoll
  TUV Turecki Van
  SBI Święty Kot Birmański
     
Kategoria 2 ACL Amerykański Curl długowłosy
  ACS Amerykański Curl krótkowłosy
  LPL LaPerm długowłosy
  LPS LaPerm krótkowłosy
  MCO Maine Coon
  NEM Neva Masquerade
  NFO Kot Norweski Leśny
  SIB Kot Syberyjski
  TUA Turecka Angora
     
Kategoria 3 BEN Kot Bengalski
  BML Burmilla
  BSH Kot Brytyjski
  BUR Kot Burmski
  CHA Kot Kartuski
  CYM Cymric
  EUR Kot Europejski
  KBL Kurylski Bobtail długowłosy
  KBS Kurylski Bobtail krótkowłosy
  KOR Korat
  MAN Manx
  MAU Egipski Mau
  OCI Ocikat
  SIN Singapura
  SNO Snowshoe
  SOK Sokoke
     
Kategoria 4 ABY Kot Abisyński
  BAL Kot Balijski
  CRX Cornish Rex, Rex Kornwalijski
  DRX Devon Rex, Rex Dewoński
  DSP Don Sphynks
  GRX German Rex
  JBT Japoński Bobtail
  OLH Kot Orientalny długowłosy
  OSH Kot Orientalny krótkowłosy
  PEB Peterbald
  RUS Kot Rosyjski
  SIA Kot Syjamski
  SOM Kot Somalijski
  SPH Sfinks
     
  PEB Peterbald
     

 

Za nazwą rasy umieszczana jest litera definiująca odmianę kolorystyczną danego kota. Jest to zawsze mała litera (kod rasy wpisujemy zawsze wielkimi literami)

Odmiany barwne uznane przez FIFe:

a = niebieski
b = czekoladowy
c = liliowy
d = rudy
e = kremowy
f = szylkret czarny
g = szylkret niebieski
h = szylkret czekoladowy
j = szylkret liliowy
m = karmelowy lub brzoskwiniowy - tylko dla celów rejestracyjnych. Litera "m" dodana do kodu EMS dla odmian rozjaśnionych wskazuje, że kot w innej organizacji zarejestrowany został jako karmelowy (niebieski, liliowy lub płowy + "m"), lub morelowy (kremowy, szylkrety niebieski, liliowy i płowy + "m").
n = czarny ("n" pochodzi z języka francuskiego, "noir" po francusku znaczy "czarny"), odmiana seal (u kotów o umaszczeniu himalajskim, dotyczy kotów burmskich, burmilli i abisyńczyków) i rudy (u abisyńczyków i kotów somalijskich).
o = cynamonowy (sorrel u abisyńczyków)
p = płowy
q = szylkret cynamonowy (sorrel) 
r = szylkret płowy
s = srebrny
w = biały
x = każdy kolor nieuznany
y = złoty

nt = bursztynowy - stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych
at = jasno bursztynowy - stosowany jedynie u kotów norweskich leśnych

Wzory na futrze uznane przez FIFe

Po literze określającej kolor, w kodzie EMS opisującym każdego kota pojawia się liczba, określająca wzór futra związany z ilością bieli lub pręgowaniem.

Koty z bielą to niekiedy interesujące przypadki. Biało czarny bikolor będzie opisany jako "n 03", ale Turecki Van, ponieważ zawsze niesie ilość bieli odpowiadającą właśnie vanowi, nie musi być oznaczony w opisie kodem "01".  Jest on po prostu opisany jako "TUV", aby oznaczyć rasę, po czym zaznacza się kolor, i kolor oczu, ponieważ jest to rasa, w której mamy więcej niż jeden kolor oczu.  (Kod nieokreślonej ilości bieli, "09", zarezerwowany jest jedynie dla tych ras, w których jest dopuszczony, czyli koty Maine Coon, norweskie leśne, odmiany rexów i Manx.)

Przypadkiem specyficznym wśród kotów syjamskich jest kot biały na całym ciele, znany poprzednio jako Foreign White. Kod EMS dla tego kota to "SIA w 67."

01 = van
02 = arlekin
03 = bikolor
04 = mitted - stosowany tylko u ragdolli
05 = snowshoe - stosowane tylko u  Snowshoe
09 = nieokreślona ilość bieli (mniej niż 1/4)
11 = cieniowany
12 = shell/szynszyla
21 = pręgowanie nieokreślone
22 = pręgowanie klasyczne
23 = pręgowanie tygrysie
24 = cętkowany
25 = ticked 
31 = umaszczenie burmskie
32 = umaszczenie tonkijskie
33 = typ himalajski, colour point

Kodowanie poszczególnych typów pręgowania może stanowić pewien problem, szczególnie w przypadku odmian lub ras point, lub w przypadku vanów i arlekinów, ponieważ w tych odmianach tylko na niewielkich częściach ciała można zobaczyć wzór pręgowania. Koty takie opisuje się liczbą "21", która wskazuje na to, że kot jest pręgowany, ale nie można określić, jaki to jest typ pręgowania.  

W przypadku innych ras czy odmian barwnych, w których dobrze widać rodzaj pręgowania, wpisujemy liczbę określającą jego wzór. Kot brytyjski czarny pręgowany będzie opisany jako  "BRI n 22". Kot brytyjski srebrzysty cętkowany opisany będzie jako "BRI ns 24." Wzory pręgowania "ticked" na razie  zarezerwowane są jedynie dla kotów rasy abisyńskiej/somalijskiej i kotów orientalnych krótkowłosych. Koty abisyńskie/somalijskie wszystkie są pręgowane "ticked", dlatego nie ma potrzeby dodawania oznaczenia "25" do opisu w formie kodu EMS; ale w przypadku kotów orientalnych, które mają różne kolory, należy zaznaczyć wzór pręgowania. Tak więc czekoladowy kot orientalny ticked oznaczony będzie jako "OSH b 25."

Oznaczenia poszczególnych kolorów oczu

Następny element kodu EMS to numeryczny opis koloru oczu, który musi być używany w przypadku ras ocenianych w różnych klasach w zależności od koloru oczu. Na przykład w przypadku białych kotów brytyjskich, podobnie jak u kotów perskich, mamy warianty kolorystyczne z oczami niebieskimi, pomarańczowymi, i dwukolorowymi. Kolor niebieski kotów umaszczenia himalajskiego (point) będącego rezultatem genu w rasie syjamskiej, jest inny niż w przypadku kotów białych niebieskookich. Dlatego niebieskie oczy kotów o umaszczeniu typu himalajskiego mają odrębny kod. Kolor pomarańczowy większości persów i brytyjczyków jest również inny, niż żółty kolor oka kotów burmskich, dlatego ma on inny kod.

61 = oczy niebieskie
62 = oczy pomarańczowe
63 = oczy różnokolorowe
64 = oczy zielone
65 = kolor oczu kotów burmskich
66 = kolor oczu kotów tonkijskich
67 = kolor oczu kotów syjamskich

Kod koloru oczu może być ominięty w przypadku rasy, w której z definicji występuje tylko jeden kolor, jak na przykład u kotów burmskich. To samo dotyczy kotów syjamskich i niektórych perskich lub brytyjskich, w przypadku odmian czarnych, niebieskich, kremowych, rudych, itp., jako że wszystkie one muszą mieć, zgodnie ze standardem, oczy pomarańczowe. Należy jednak zaznaczyć kolor oczu w przypadku kotów białych - koty perskie, brytyjskie, i niektóre inne rasy. Tak więc niebieskooki biały pers powinien być opisany "PER w 61", pomarańczowooki biały brytyjczyk będzie zdefiniowany jako "BRI w 62", a biały Maine Coon o dwukolorowych oczach będzie miał kod "MCO w 63."

Kolor oczu musi być również zakodowany w przypadku srebrzystych pręgowanych persów, ponieważ są one teraz sędziowane w dwóch różnych klasach, w zależności od koloru oczu, pomarańczowego lub zielonego. Tak więc srebrzysty pręgowany pers z pomarańczowymi oczami opisany będzie jako "PER ns 22 62." Kod EMS dla zielonookiego srebrzystego pręgowanego persa będzie wyglądać "PER ns 22 64." (Po oznaczeniu rasy, "PER", następują oznaczenia "n" czyli czarny, "s" szyli srebrzysty, 22 czyli pręgowany klasycznie, i na końcu "62" dla opisania koloru oczu).

Kody dla ras szczególnych


Są to kody przeznaczone dla ras, które mają szczególne cechy charakterystyczne.

Kody dla ogonów, stosowane tylko dla kotów rasy Manx, i ich długowłosego odpowiednika, czyli Cymric, służą do określania długości ogona.

51 = rumpy - brak ogona
52 = rumpy riser - malutkie uniesienie na kości na końcu kręgosłupa
53 = stumpy - szczątkowy ogon nie dłuższy niż 3-4 cm 
54 = longie - normalny lub prawie normalny ogon (takie koty mogą być używane w hodowli, ale nie biorą udziału w wystawach)


Kody dla uszu to kody określające typ ucha w przypadku dwóch ras. Pierwsza to Amerykański Curl, zarówno w wersji długowłosej, jak i krótkowłosej, które, chociaż same mają uszy zawinięte, mogą dać potomstwo z uszami prostymi.Drugą rasą, jak dotąd nie uznaną przez FIFe, jest szkocki fold, znów w obu wersjach, krótkowłosej i długowłosej, który również może dać potomstwo o prostych uszach.

71 = proste uszy 
72 = zawinięte uszy
73 = zagięte (folded) uszy

Stosując wszystkie powyższe zasady, można samodzielnie opracować kod EMS dla kota bez zaglądania do jego rodowodu. System EMS, który nie jest systemem genetycznym, opracowany został tak, żeby był łatwy do zastosowania i logiczny. Przy niewielkim ćwiczeniu każdy hodowca kotów powinien być w stanie używać kodu EMS tak samo płynnie jak swojego ojczystego języka.

 

Żródło: Oficjalna strona FIFe

Tłumaczenie: Dorota Szadurska